Ay, evlenecektik aşkım, nereden çıktı bu start-up?

Ay, evlenecektik aşkım, nereden çıktı bu start-up?

Silikon Vadisi bir televizyon dizisine konu olsa, muhtemelen şu tarz sahnelere tanık olurduk: Ortalıkta dolaşan inek öğrenci görünümlü bilgisayar programcıları, arka planda çalan yüksek sesli rock müziği, meşhur bir şef tarafından hazırlanmış çiğ sebze tabakları ve partiye katıların dışında bir yerlerde kendi aralarında toplanmış, çok güzel genç kızlar.
Eğer bir yeni- girişim/start-up firmasında çalışıyorsanız, bu görüntüler size yabancı gelmez.

Bu tarz firmalarda insanların çoğu zamanlarını bar ve restoranların yerine, bilgisayar başında, elektronik postalarına yanıt vererek geçirmeyi tercih ederler.
İşte size, daha yolun başında, nasıl para kazanacağını henüz çözmemiş bir firmada çalışmaktan mutlu olup olamayacağınıza dair 4 ipucu.

1- Farklı düşünme stratejilerinden keyif alıyorsunuz

Büyük bir firmadaki pazarlama fonksiyonlarını bir düşünün. Bir kişi e-mail pazarlamasına bakıyordur, bir diğeri ürünün kendisi ile ilgileniyordur, başka biri ise sosyal medya ve içerik pazarlaması yapıyordur – henüz iletişim kısmına gelmedik bile. Tabi, bu pozisyonların hepsi (her konuda ayrı ayrı tecrübenizi artırmak istiyorsanız) sizin için idealdir.
Diğer yandan ise, bir start-up firmasının pazarlama bölümünde çalışıyorsanız (özellikle ilk yıllarda) pazarlama bölümündeki tek kişi siz olacaksınız. Bu süre zarfında; iletişimi, marka yönetimini, ürünü pazarlamayı, sosyal medya yönetimini ve aklınıza gelmeyen daha bir sürü işi siz yapmak durumundasınız. Bu aynı anda birden fazla projeyi yönetebilme becerisi demektir ki , işiniz yoğunluğundan bahsetmiyoruz bile. Ancak, büyük bir alanın farklı yönleri hakkında tecrübe edinmenin de en iyi yolu da aslında budur.

2-  İşinize duygusal olarak bağlanmak sizi mutlu ediyor

Erken süreçteki bir start-up firması, günde saat 9’dan -17’ye mesaisinden (bazen 9’dan-9’a) daha uzun bir çalışmayı gerektirir. Eğer firmada altı, sekiz ya da on kişi varsa, uzun geceler ve şirket merkezinde sinirlerin bozulup sabırların tükendiği duygusal anlar olur. Yaşadıklarınız sizi bambaşka yerlere götürebilir. Eğer ki, kurucuların vizyonuna inanmıyor ve şirketin başarısına ortak olmak istemiyorsanız bu iş, ekip içinde sizi zorlar. “Yaşamak için mi çalışmak?”, yoksa “çalışmak için mi yaşamak?” sorularının yanıtını iyi bilmeniz gerek, yoksa bu tarz yerler sizi mutlu etmeyebilir.

3- Kendi kariyer yolculuğunuzu çizmekten mutlu oluyorsunuz

Tipik bir kurumsal firmada, kariyer basamakları şöyle olabilir: asistan, müdür, direktör, grup direktörü, genel müdür. Ama bir start-up firmasında, belirli kariyer pozisyonları yoktur. Bu terfilerin olmadığı anlamına gelmez – ki terfiler normalden daha sık da gelebilir. Sadece bir sonraki pozisyonunuz net değildir. Bir pozisyondan diğerine ek sorumluluklar alarak kendiliğinizden atlamak isteyip, kapasitenizi kendi kendinize değerlendirebilmelisiniz.

4- Teknoloji sizi mutlu ediyor

Bu teknolojik start-up firmalarına özgü olabilir ancak gerçekten teknolojiyi sevenlerdenseniz, start-up bir firmada çok daha mutlu olursunuz. En yeni iPhone’a ağzınızın suları akarak bakıyorsanız, icloud teknolojisi sizi büyülüyorsa, hele de ekibinizle birlikte saatlerce teknoloji hakkında beyin fırtınaları yapmayı seviyorsanız bu tarz bir iş sizin için olabilir. Tabi ki herkes teknolojiden heyecan duyabilir, ama yalnızca gecesini gündüzüne katarak teknolojiyle iç içe yaşamak isteyenler bu gruba dahildir.

Start-up firması hoşunuza giderse, hayatınız boyunca unutmayacağınız bir deneyim ve bir dönem olacağından kuşkunuz olmasın. Eğer ama hoşunuza gitmezse, büyük şirketlerin biraz daha deneyimli birini işe almaktan mutluluk duyacağına emin olabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz, kalbinizin sizi çağırdığı, mutlu olacağınız yere gitmeniz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X