En son ne zaman seyahat ettiniz?

En son ne zaman seyahat ettiniz?

Çok uzağa gitmenize gerek yok. Sadece müdürünüzün size Cuma günü ne dediğini hatırlamak yerine keyif alacağınız bir yerde olmaktan bahsediyorum. Hatırlayamıyor musunuz?

İşte size seyahat etmenin kafa, ruh ve beden sağlığına iyi geleceğini anlatan altı güzel neden:

1- Tecrübe ve anılar

Yapılan araştırmalar seyahat etmenin insanın daha mutlu bir yaşam sürmesine neden olduğunu gösteriyor. Bu haftaki öğle yemeklerinizi bir hatırlayın. Hangisi hayatınızda unutulmayacak anı bıraktı? Şimdi de en son yaptığınız tatili hatırlayın. Eminim kareler aklınıza geldikçe yüzünüze bir gülümseme yayılıyor. Gerçek şu ki; yeni bir yerlere seyahat etmemizin asıl nedeni sağlığımıza iyi geldiği içindir.

2- Her seyahatin uzun bir keşif olması gerekmiyor

Seyahat sadece hayatımızın gerçeklerinden kopmaktır. Bir geziye çıkmak, cep telefonunuzun olmadığı bir haftasonu tatiline çıkmak kadar basit olabilir. Uzun bir seyahat kadar bir gecelik bir kaçışlar bile kendimizi tazelemeye yeterlidir.

3- Haydi sosyalleşelim

Sık seyahat eden kişilerin hayat ile ilgili daha az endişe duyduğu tesbit edilmiştir. Yeni insanlarla tanışmak ve hayata farklı pencerelerden bakmak seyahat etmenin beynimize öğrettiği birkaç faydadır. Toplantılarda daha az stresli olmayı hangimiz istemeyiz? Seyahatin yarattığı empati, ruhumuzu ömür boyu sakinleştirir.

4-  Bir seyahat ile tarih değişir

Seyahatler tarihi değiştirmiştir. Siz de neden o seyahat sonrası ilham gelmiş ünlü insanlardan biri olmayasınız? Seyahatte neyi keşfedebileceğinizi kimse bilemez ama kendinizle ilgili yeni şeyler keşfedeceğiniz kesindir. Bunu da bir sehayate gitmeden asla bilemezsiniz.

5- Asıl sorun seyahat etmenin pahalı olması değildir

Evet, gezilerin maliyeti sizi durduran veya ertelemenize neden olan bir bahane olabilir. Eğer uçak bileti en yüksek maliyetse, o zaman şimdiden tasarruf etmeye başlayın. Hiç kimse seyahat etmenin basit veya ucuz olduğunu savunmuyor, ama kendi hayatınızla ilgili plan yapmak seyahate gitmenin ilk basamağıdır. Unutmayın; illa da çok büyük bir seyahat olması gerekmiyor!

6-  Daha zeki olmak

Eğer yukarıdaki nedenlerin hiç biri size anlamlı gelmiyorsa, daha zeki olacağınızı düşünün! Seyahat etmek, beyin hücrelerimizi çoğaltır. Seyahat sırasında doğacak olası problemleri çözmek, zor durumlarda esnek olabilmek ve beklenmedik değişikliklere karşı hazırlıklı olmak sizi mükemmel yapar. Avrupa’da seyahat ederken Çekoslavakya’daki metro yazılarını okumak imkansız geliyordu ama gezimin sonunda rahatlıkla her rotayı bulabiliyordum.

Sonuç olarak;  dışarı çıkın ve seyahat edin. Daha zeki, güçlü ve anlayışlı bir insan olduğunuzu hissedeceksiniz. Eğer bunlar da yeterli değilse, sağlığınıza olan faydasını düşünün!..

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X