Hiçbir gezi kitabında bulamayacağız nefes kesen 10 tarihi ve doğal güzellik

Hiçbir gezi kitabında bulamayacağız nefes kesen 10 tarihi ve doğal güzellik

Gezegendeki çoğu yeri bildiğimizi düşünürüz değil mi?

İşte size bayram tatilinde keşfedilmeyi bekleyen, gerçekten de nefes kesici ,hem doğal hem de insan yapımı köşeler.!

10. Hırvatistan – Pula, Amfi-tiyatro

Hırvatistan – Pula, Amfi-tiyatro

Roma’daki Colosseum , İtalya’nın en önemli turist noktalarından biridir. Ancak, Hırvatistan’ın Pula şehirdeki amfi-tiyatro da en az onun kadar güzeldir. Orijinal olarak tahtadan yapılmış olup, M.Ö. 1’inci yüzyılda betondan tekrar inşaa edilmiştir. Eski zamanlardaki büyük gösteriler için kullanılmak üzere yapıldığından dolayı 23,000 kişi alabilir. Beşinci yüzyılda gladyatör savaşlarının bitmesinden sonra kendi haline bırakılmış ve eskimeye yüz tutmuştur. Daha sonraki yıllarda hayvan besleme alanı, gösteriler ve silahşör turnuvaları için kullanılmıştır. Yirminci yüzyılda ise askeri geçişler ve tiyatro gösterilerine sahne olmuştur.

9. Vietnam, Sơn Đoòng Mağarası

Vietnam, Sơn Đoòng Mağarası


Vietnam’daki bu mağara 1991’de keşfedilmesine karşın, turistlerin ilgi alanına yakın zamanda girmiştir. Sơn Đoòng, 9 kilometre uzunluğu ile  dünyadaki en büyük mağaradır. Kubbesi o kadar yüksektir ki, 40 katlı bir gökdeleni içine alabilir. Kireçtaşının erozyona uğraması sonucu oluşan bu mağara; nehirleri, şelalesi, eşsiz bitki ve hayvan çeşitleri, sarktıları ve tortul kayaçların su altında kalarak erimesi sonucu meydana gelen mağara incileri ile eşsiz ekosistemini oluşturmuştur.

 

8. İtalya- Reschen Gölü, Bell Kulesi

İtalya- Reschen Gölü, Bell Kulesi

Reschen Gölü, baraj yapımından sonra 2 köyün su altında kalmasıyla 1950’de oluşmuştur. 14. yüzyıldan kalma bir saat kulesi gölü yukarından görür. Değişen su seviyelerine göre bazen kulenin yanlızca tepesi gözükür. Güçlü rüzgarlar büyük dalgalara neden olduğu için göl, sörfçüler tarafından iyi bilinir. Yaz aylarında kulenin çevresi motorla gezilebildiği gibi, kışları buzun üzerinden yürüyerek kuleye ulaşılabilir. Saat çanı su altında kalmadan önce çıkartılmıştır ancak bir rivayete göre, çanların çaldığını zaman zaman duyabilirsiniz.

7. Fransa, Pont d’Arc Köprüsü

Fransa, Pont d’Arc Köprüsü

Vallon-Pont-d’Arc’ın kalabalık sokaklarından yalnızca 5 kilometre uzaklıktaki bir güney Fransız şehrinde, kendi ismini verdiği doğal bir köprü bulunur. Kayaları oyarak şeklini veren Ardèche Nehrinin üzerinde olan köprü, etkileyici arkı ile 59 metre genişliğinde ve 24 metre yüksekliğindedir. İnanılmaz sakin ve huzur verici bir yerdir. Yaz aylarında kano yarışlarına sahne olur. Köprüden çok uzakta olmayan Chauvet mağarasında 30,000 yıllık kaya resimleri görebilmek mümkündür!

6. Suudi Arabistan, Mada’in Salih

Suudi Arabistan, Mada’in Salih

Mada’in Saleh arkeolojik alanı, Jordan’daki Petra olarak da bilinir. M.S. 1. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmiştir ve Suudi Arabistan’ın en eski yapısıdır. Bu tarihi alan 131 adet kaya mezarı, yaşam alanları, tapınaklar, kuleler, Hegra’nın eski şehri ve bir zamanların ticaret merkezi Nabatean’a ait hidrolik yapılar barındırır. Tüm yapılar, dekoratif heykeller ve yazıtlarla benzenmiştir.

5. Rusya, Elton Gölü

Rusya, Elton Gölü

Bu tuzlu su gölü, 150 metrekare alan ile Avrupa’nın en büyük mineral gölüdür. Derinliği, yazın 7-10 cm, bahar aylarında ise 1.5 metreye ulaşır. Su çullukları ve turnalar için göç alanı olan bu göl, aynı zamanda ilginç manzarası ve sayısız şifa nedenleri ile ziyaretçilerin dikkatini çeker. Elton Doğal Parkı, yüzlerce hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapar ki, bunların arasında eşsiz olanlar da vardır.

4. Avustralya-Purnululu Ulusal Parkı, Gorge Katedrali

Avustralya-Purnululu Ulusal Parkı, Gorge Katedrali

Bir UNESCO Dünya mirası plan Purnululu Ulusal Parkı, kumtaşı dağ yamaçları ve gölleriyle eşsiz bir yaban hayatı sunar. Parkın içinde sayısız vadi ve geçitler vardır. Bunların en etkileyicisi, muhteşem akustiğiyle doğal bir amfi-tiyatro olan Gorge Katedralidir.

3. Japonya-Biei, Mavi Göl

Japonya-Biei, Mavi Göl

Biei’deki mavi göl, Hokkaido’da çevredeki çamur alanların kontrolü için yapılan bir baraj sonuncunda oluşmuştur. Göl, alışılagelmişin dışındaki türkuaz rengini minerallerden alır ve hava durumuna ve bakış açısına göre rengi değişir. Sudan çıkan ölü ağaç kabukları bu görüntüyü daha da zenginleştirir. Bu doğal güzelliği görebilmek yakın zamana kadar mümkün değildi ancak göl bir kaç yıl önce ziyarete açıldı.

2. Fas, Tin Mal Cami

Fas, Tin Mal Cami

Fas’da, Müslüman olmayanlara da açık iki camiden biri olan Tin Mal Cami, 1156 ‘da Almohad hanedanlığının anısına yapılmıştır. 1995’de ise UNESCO Dünya Mirası listesine yedekten girmeyi başarmıştır. Marakeş’e yalnızca 100 kilometre uzaklıkta bir dağ kasabasında olan bu muhteşem camiyi seyahat eden çoğu kişi bilmez.

1. Meksiko-Las Pozas, Xilitla

Meksiko-Las Pozas, Xilitla

İngiliz yazar ve heykeltraş Edward James tarafından 1960 ve1970 yıllarında yapılan Las Pozas, sürrealist yapıtları ve fantastik doğasıyla adeta terkedilmiş bir şehrin cennet bahçesidir. Yapay anıtların, müthiş bir yeşilliğin, tropikal çiçeklerin, şelalelerin ve küçük göllerin bulunduğu basit ve sınırları olmayan bu yerde, kendinizi bir rüyadaymış gibi hissedeceksiniz!

MEO Seyahat Hediye Kutusu

Bir yere varmak, bir yeri terk etmek, yeni yerler görmek, uzaklaşmak, dinlenmek ya da sadece gitmek.. Seyahat, hayatımızın içinde aslında çok önemli bir anlam taşımakta. Seyahat etmek, bize katacaklarının yanı sıra bizi heyecanlandırır ve yeni şeyleri keşfetmenin de duygusunu da en iyi şekilde yaşatır. Her şey kötü gittiğinde, kendinize bir seyahat ısmarlayın ve bu kutuyu da yanınıza almayı unutmayın!  Ya da seyahati seven bir arkadaşınıza MEO Seyahat kutusunu hediye edin.

 

 

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X