Kadınlara Çağrı: 2018’de Mor Renge Sahip Çıkalım

Kadınlara Çağrı: 2018’de Mor Renge Sahip Çıkalım

2018’in ihtiraslı mor renk dalgası, Kadınlar Günü kampanyalarına mor rengin ağırlığını koymasıyla renk paletlerine iyice damgasını vurdu. Bildiğiniz üzere mor renk dünyada; feminizm, kadın-erkek eşitliği ve kadın emekçilerin rengi. Dünya çapındaki renk tasarımcısı olan Pantone, “ultra mor” rengi, 19’uncu “Dünya rengi olarak ilan etti ve  “orijinallik, ustalık ve bizi geleceğe taşıyan vizyoner düşünce” kavramlarını vurguladı.

Kadınların güçlenmesinin yükselişi

Mor renk ilk kez İngiltere’de yeşil ve beyaz ile birlikte, kadınların çektikleri acıları paylaşan Kadın Sosyal ve Politik Partisi tarafından kullanıldı. 1960 ve 1970’lerde mor renk feministler tarafından Kadın Özgürlüğü hareketinin simgesiydi. 2018 yılının Türkiye’sinde de hala durum farklı değil. Yaş ilerledikçe kadının karşılaşacağı sorunlar büyüyor, çeşitleniyor çünkü. Şiddet, tecavüz, cinayet, toplumsal baskı, cinsiyetçi bakış, taciz, sömürü, iş yerinde ayrımcılık, ücrette eşitsizlik… Bu listeyi uzatmak mümkün. 2018’in mor rengi aslında, hep pembe ve korkak olarak adlandırılan kadın yaklaşımına karşı ayırımcılığı ve protestoları da çok iyi yansıtıyor.

Mor renk ümit ve vizyonu canlandırıyor

“Karmaşık ve düşünceli, ultra mor renk, evrenin sırlarını ve geleceğin keşiflerini anlatıyor sanki bize. Gece karanlığındaki sonsuz gökyüzü, yaşamın daha nelere gebe olduğunun bir sembolü” diyor, Pantone Renk Enstitüsü Müdürü Leatrice Eiseman. Mor aynı zamanda kültürler arası, alışılmadık ve artistik bir dünyanın da sembolü. Prince’in “Purple Rain” adlı şarkısı gibi. Kadın hareketinde mor rengin sembol olması ise, Amerikalı yazar Alice Walker’ın kadın ilişkileri ve dayanışması adına pek çok sembol, motif ve temayla işlediği ‘The Color Purple’ (Mor Renk) kitabında karşımıza çıkıyor. Walker, bu kitapta kadınların güçlerini birleştirerek yapabileceklerini vurgulamak istiyor. Kadın karakterlerden biri olan Shug’ın Celie’ye kadınlığı ve hayatı öğretmesi, aynı şekilde Sofia’nın Celie’ye bu hayatta daha sağlam durabilmesi için önerilerde bulunması, Squek’in beklenmeyen anda gelen yardımı… Tüm kadınların en sonunda erkeklere karşı “hop bakalım!” demesi. Bu durumların hepsi kadın dayanışmasının önemine vurgu yapıyor.

Dolayısıyla, günümüz dünyasının çağdaş feminizmi ile bağdaştırılan mor renk, şimdiye kadar kazanılmış ve de gelecekte kazanılacak başarıları ve dayanışmaları simgelemekte.

MEO Gifts’in (www.mutluetonu.com), Kadınlar Günü için özel hazırladığı  MOR ve Lavanta renkli Hediye Kutularına da göz atın deriz. Kim bilir, belki sizin de vizyonunuzu ve hayallerinizi ortaya çıkartır!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X