MEO’dan 10 Madde ile Doğum Günü Hediyesinin Önemi

MEO’dan 10 Madde ile Doğum Günü Hediyesinin Önemi

Doğum günlerini hediyesiz kutlamayı aklımızdan bile geçirmeyiz. Ailemden birine, ya da çok sevdiğim bir arkadaşımıza bu özel gününde hediye almak sanki bir adet, bir alışkanlıktır.

1. Tarihte doğum günü kutlamaları

Bilinen ilk doğum günü kutlaması MÖ 3000’lerde yaşayan bir Mısır firavununa ait. O zamanlarda doğum günü kutlaması yaşanılan çevrede yapılıyor; eş, dost, hizmetçiler hatta köleler bile kutlamaya katılıyordu. Daha sonraları Hıristiyanlık öncesi Roma’da ise imparatorların ve önemli devlet adamlarının doğum günleri Senato kararı ile milli bayram ilan edildi. İlk kez Almanlar on üçüncü yüzyılda çocuklarının doğum günlerinde pasta kesmeye başlamışlar.

Avustralya’da doğum günü partileri genelde kış aylarının çok soğuk olmayan günlerinde barbekü eşliğinde gerçekleştiriliyor. Brezilya’da çocuklara sağlıklı yaşamın sembolü olan meyve ve sebze şeklinde şekerler veriliyor. Çin’de ise, herkes doğum gününü, orijinal günleri olmasa bile yeni yılda kutluyor. Hediye olarak saat vermekten kaçınıyorlar, çünkü “saat” anadilleri olan Mandarince dilinde “ölüm” ile aynı anlama geliyor.

2. Gelenek / Görenek

Doğum günlerinde hediye vermek bir nesilden diğerine geçen bir gelenek olmuş. Her doğum gününde, yılbaşında, sevgililer gününde, evlilik yıl dönümlerinde insanlar hediye bekler hale geldi. Bir çikolata veya çiçek gibi basit bir hediye bile bu geleneği sürdürmeye yeterli.

3. Kişisel Bağlar

Tabi ki hediye vermenin, sırf vermiş olmanın ötesinde de bir anlamı var. Genellikle, çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz kişilere hediye veririz. Bu da onlara saygı ve sevgimizi göstermek içindir. Hiç sevmediğimiz bir insana nadiren hediye alırız.

4. Hayattaki Dönüm Noktalarını Hatırlamak ve Kutlamak

Doğum günleri yaşantımızın dönüm noktalarıdır. Hayattan bir yaş daha almanın, geçmiş yılımızı bir film şeridi gibi hatırlayıp “ne güzel bir yıldı!” demenin keyfini yaşamaktır. Bu bile kutlanmaya değer!

5. Sevdiklerinin İhtiyacına Destek Olmak

Bazı insanlar, para verilmeyi gururlarına yediremedikleri için kabul etmezler. Doğum günleri, sevdiklerinize ihtiyacı olan bir şeyi vermek için idealdir.!

6. Sevgi ve Minnettarlığımızı Göstermek

Bu muhtemelen önem verdiğimiz birine doğum günü hediyesi vermemizin en büyük sebebidir. Verdiğimiz hediyenin cinsinden öte bizim beklentimiz, kendisinin düşünüldüğünü ve değerinin anlaşıldığını fark etmesidir.

7. Önemini Hissettirmek

Sevdiklerinizle sohbetiniz esnasında size beğendiği bir kitaptan, ya da almak istediği o minyatür koleksiyon arabadan bahsetmiş olabilir. Onlara bunu hediye olarak verdiğinizde ne kadar mutlu olacaklarını bir düşünün!

8. Sevdiklerimizle İlgilenmek

Belki de sevdiklerinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz ama parası ya da zamanı olmadığı için alamadığının farkındasınız. Bu tarz bir şeyi hediye olarak vermek, ihtiyaçları ile yakından ilgilendiğinizi göstermenin iyi bir yoludur.

9. Yeteneklerimizi Ortaya Koymak

El işi bir hediye vermek, alan kişinin yüreğini eritir. Önemli olan, hediyenin kendisinden ziyade, veren kişinin en iyi hediyeyi vermek için harcadığı zaman ve emektir.

10. Güzel Bir Anı Olarak Saklamak

Hepimiz, sevdiklerimiz tarafından hatırlanmak isteriz. Birine doğum gününde hediye vermek, verdiğimiz hediyenin bir hatıra olmasını sağlar. Hediyeyi alan kişi, hediyesini her gördüğünde sizi hatırlayacaktır. Bu da hediyeleşmenin ne kadar anlamlı olduğunu gösterir.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X