Spor Yaparak Mutlu Olmak İsteyenlere Öneriler

Spor Yaparak Mutlu Olmak İsteyenlere Öneriler

Başlamak, başarmanın yarısıdır.

Sağlıklı spor yaparak mutlu olmak istiyorsanız, bir maraton koşucusu yada her gününü saatlerce spor salonunda geçiren o delilerden biri olmanıza gerek yok. Sadece, günlük yaşamınıza uyacak şekilde sizi aktif tutacak yöntemler izlemeniz yeterli.

Kendinize uygun ve sizi mutlu edecek sağlıklı bir spor programıyla başlayın.

Farklı spor programları uygulamak ve her sitede gördüğünüz hareketleri yapmayı istiyor olabilirsiniz, ancak gerçekçi olmak gerekiyorsa, başlangıçta çıtayı çok yüksek tutmamak gerek. Kendinize erişilebilir hedefler koyun. Özellikle de, günlük yaşamınıza uygun olsun. Herkesin farklı vücut yapıları, yemek yemek alışkanlıkları, uyku saatleri ve özel yaşamları var. Mutlu ve başarılı olmak istiyorsanız, vücudunuzun ne istediğini bilip ona göre hareket edin. Ayrıca, kendinize bir spor ayakkabısı hediye etmek, motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlar

Programınızı basit tutun ve aksatmayın.

Eğer yeni yeni koşmaya başladıysanız, sonuçlarını görmek için yarı maraton koşmanıza gerek yok. İnsanlar kendi üzerlerinde baskı kurup, sonra da zamansız bir şekilde sakatlanıyor. Siz siz olun, kardiyo yapmaya 10’ ar dakikalık süreler halinde başlayıp, sonra yavaş yavaş 30 dakikaya çıkın. Rahat rahat koşabildiğiniz zaman ise 5 kilometre ya da 10 kilometrelik yarışlara katılabilirsiniz. Hem motivasyonuz da bu şekilde artar. Kardiyoyu hallettiğiniz zaman ise, günlük rutininize ağırlık çalışmayı veya pilates yapmayı ekleyebilirsiniz.

Kendinizi zorlayın.

Spor yapmayı günlük rutinlerinizin arasına sokmayı başardıktan sonra, bir yandan hızınızı ayarlayıp, diğer yandan da kendinizi ufak ufak zorlamaya başlayabilirsiniz. Buradaki püf noktası, eğlenceli şeyler bulmaktır ki canınız sıkılmasın. Örneğin; koşularınızı bir süre sonra açık havada yapabilirsiniz. Bacak kaslarınızın, koşu bandına verdiği tepkiden farklı bir tepki verdiğini hissedeceksiniz. Buna ek olarak, açık havada olmak moralinizi yüksek tutmanızı ve mutlu olmanızı sağlar. Tabi ki soğuk havalarda kat kat giyinmeyi unutmayın.

Gerektiğinde değişiklikler yapın.

Evet, biliyoruz. Şınav çekmek, mekik ve esneme-gerdirme hareketleri yapmak kolay değil. Ancak, şınav çekerken ellerinizi bir sandalye ya da bank üzerine koymayı deneyebilirsiniz. Hafif hafif nefesiniz kesiliyor ve normal konuşma hızınızda yavaşlama olmaya başlıyor ancak yine de kendinizi iyi hissediyorsanız, devam edebilirsiniz.

Sosyal aktivelerinizi spor programınıza uygun olarak planlayın.

Spor aktivitelerinizi arkadaşlarınızla birlikte yaparak daha çok keyif alabilirsiniz. Daha fit olmaya başlayınca da aile içinde ya da arkadaşlarınızla küçük küçük yarışmalar düzenleyin. Bir arkadaşınıza birlikte dans dersleri almayı önerin, sonra da birlikte sağlıklı bir atıştırma yapın . Ya da arkadaşınıza doğum gününde bir pilates dersi hediye edin.

Alışkanlık haline getirin.

Sağlıklı bir alışkanlığı hayatınıza sokmak zaman alır. Ne kadar sık sağlıklı seçimler yaparsanız, o kadar daha yapması kolaylaşır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın bu tarz bir yaşam şekli benimsediğinizden haberleri olsun. Sizi motive ederler ve planınıza sadık kalmanıza yardımcı olurlar. Yoğun günlerinizde yaratıcı olun ve çok zorlandığınızda bile günlük rutininizden ayrılmamaya çaba gösterin!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X