Yeni İşe Hazır Olduğunun 5 İşareti

Yeni İşe Hazır Olduğunun 5 İşareti

Çoğu insan, Pazartesi sabahı işe gitme düşüncesinden mutlu olur. Eğer siz de işe ayakları geri geri gidenlerden, ya da iş yerinde canı sıkılanlardansanız, Pazartesi sendromundan daha ciddi bir şeyler yaşıyor olabilirsiniz.

Rasmussen Koleji tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yetişkinlerin yalnızca %22’si kariyerlerinde gelecek basamaklarını görebiliyor. Üçte ikisi de işten ayrılmayı düşünüyor. En önemli nedenlerse; terfi yollarının tıkalı olması veya sahip olunan eğitimlerin ve yeteneklerin kullanılamaması.

Şu andaki işinizde kalmak ‘güvenli’ gibi gözükse de, size yetersiz gelen bir pozisyonda olmanın kariyerinizde motive olmanızı sağlamadığı da açıktır. İşinize olan bakış açınız son zamanlarda farklıysa, işte size yeni bir pozisyona hazır olduğunuza dair 5 belirti:

1. Yeni sorumluluklar ve meydan okumalardan kaçıyorsunuz

Gönüllü biri sorulduğunda ilk tepkiniz seçilmemek için kalabalık içinde kaybolmaksa, iş değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Tabi ki, müdürünüze ek projeler almak için hazır olduğunuzu belirtebilirsiniz. Ancak, tüm gayretlerinize rağmen bir düzlüğe geldiğinizi ya da terfi ve hediye için atlandığınızı düşünüyorsanız, yeni bir iş aramaya başlamak sizin menfaatinize olacaktır. Bu şekilde, işinizdeki eski heyecan ve mutluluğunuzu tekrar bulabilir, yeni sorumluluklar almaya açık olabilirsiniz.

2. En son ne zaman yeni bir şey öğrendiğinizde mutlu olduğunuzu ve heyecanlandığınızı hatırlamıyorsunuz

Meydan okumalarla dolu zor bir pozisyonun karşılığını almanın en keyif verdiği zamanlar, yeni bir şeyleri öğrenmemizin de en kolay olduğu anlarıdır.

Eğer en son ne zaman işinizle ilgili yeni birşey öğrendiğinizi hatırlamıyorsanız, yeteneklerinizi geliştirmeniz ve bilginizi artırmaya yönelik ilginiz yok olmuş demektir.

3. Ne iş yaptığınız umurunuzda değil

Büyük bir ihtimalle İlk başlarda, bir müşteri ziyareti de yapsanız, bir elemanınıza yol da gösterseniz aynı şevk ve enerji ile yapıyordunuz.

Eğer herşeyi kitabına göre yapmayı bıraktınız, aradaki basamaları atlamaya ya da toplantılardaki kıyafet kurallarına uymamaya başladıysanız, sizi mutlu edecek farklı ve yeni birşeyleri yapmanın zamanı gelmiş demektir.

4. Günlerinizin birbirinden farkı yok

Birbirinin aynı günler, eşittir tahmin edilir, eşittir sıkıcı. Ofise adım attığınız anda, o gün neler olacağını biliyorsanız, motivasyonunuzun düşük olması çok normaldir.

Eğer günleriniz hep aynı geçiyorsa, şirkette basamak atlamak için yeteneklerinizi geliştirmenin, yeni eğitimler almanın veya yeni bir iş aramanın zamanı gelmiş demektir.

5. Uzun vadeli kariyer planınız yok

Şu andaki işinizi yaparken, bundan sonraki beş-on yıl zarfında ne olmak veya nerede olmak istediğinize dair bir fikriniz yoksa, vizyonunuzu geliştirmenin zamanı gelmiş demektir. 

Uzun vadeli kariyer planları yapmak, kariyerinizde nasıl ilerlemek istediğinizi ve buna göre de kendinizi daha nasıl geliştirmek gerektiğini tesbit etmeniz için çok önemlidir.

Bu yazanlar kulağınıza tanıdık mı geliyor?

Haydi o zaman, işinizde ve yaşantınızda daha mutlu ve heyecanlı olmak için neye ihtiyacınız olduğunu anlamaya kendinizi hazırlamaya başlayın!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

X